Dom Literatury w Warszawie

1990: Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej

< POPRZEDNIAWSZYSTKIENASTĘPNA >

W 1990 roku Dom Literatury został przekazany w administrowanie specjalnie w tym celu powołanej Fundacji Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej, co było autorskim pomysłem ówczesnej minister kultury i sztuki Izabelli Cywińskiej. Chciała ona w ten sposób zabezpieczyć Dom Literatury w Warszawie – placówkę o doniosłym znaczeniu dla polskiej powojennej kultury, ale i o bardzo atrakcyjnej lokalizacji – przed zagrożeniami wynikającymi z czysto rynkowego podejścia do tego rodzaju nieruchomości.

Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej, której fundatorami są Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Polski PEN Club i Związek Literatów Polskich, administruje Domem Literatury na podstawie umów zawartych z m.st. Warszawą.



Fundatorzy Fundacji Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej. Fot. Adam Zborowski / Archiwum FDLiDPT


Jednym z głównych celów Fundacji jest finansowanie, utrzymywanie i zarządzanie Domem Literatury, a także promocja twórczości literackiej, wspieranie środowisk literackich oraz upowszechnianie wiedzy o literaturze. W skład zarządu Fundacji wchodzą przedstawiciele Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Związku Literatów Polskich i Polskiego PEN Clubu.

Przez 75 lat, od momentu zbudowania Domu Literatury w 1949 roku i przekazania go literatom, środowisko literackie zawsze troszczyło się i dbało o budynki mieszczące Dom Literatury, prowadząc wszystkie prace remontowe, przeznaczając na to środki własne lub pozyskując środki zewnętrzne (subwencje, dotacje itp.).

Remont elewacji kamienic Johna i Prażmowskich od strony ul. Senatorskiej w 2016 roku. Fot. Archiwum FDLiDPT


Remont elewacji kamienicy Johna od strony Placu Zamkowego w 2017 roku. Fot. Tomasz Miler / Archiwum FDLiDPT


Kamienica Johna od strony Placu Zamkowego po remoncie elewacji w 2017 roku. Fot. Tomasz Miler / Archiwum FDLiDPT


Kamienice Johna i Prażmowskich od strony ul. Krakowskie Przedmieście przed remontem elewacji od w 2017 roku.
Fot. Tomasz Miler / Archiwum FDLiDPT


Kamienice Johna i Prażmowskich od strony ul. Krakowskie Przedmieście po remoncie elewacji w 2017 roku.
Fot. Tomasz Miler / Archiwum FDLiDPT


Kamienica Johna przed remontem dachu w 2018 roku. Fot. Tomasz Miler / Archiwum FDLiDPT


Kamienica Johna po remoncie dachu w 2018 roku. Fot. Tomasz Miler / Archiwum FDLiDPT


Działania te podejmowała od początku swego istnienia także Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej – tylko w latach 2010-2019 poniesione przez Fundację nakłady na remonty (w tym m.in. remonty elewacji i dachu) wyniosły łącznie 1 122 538,86 zł, z czego ponad połowę (572 240,90 zł) stanowiły środki własne Fundacji, zaś prawie połowę (550 297,96 zł) środki zewnętrzne – dotacje pozyskane przez Fundację w otwartych konkursach dotacyjnych (m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Stołecznego Konserwatora Zabytków).

Dom Literatury w całości utrzymywany jest ze środków własnych Fundacji Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej, pozyskiwanych głównie. w ramach prowadzonej przez Fundację działalności gospodarczej.

Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej, która zgodnie z zamysłem jej fundatorów powołana została tylko w celu administrowania m.in. Domem Literatury, z roku na rok prowadzi lub współorganizuje coraz więcej własnych projektów o charakterze kulturotwórczym, takich jak np. festiwal Warszawa Wierszy (2023 i 2024)czy adresowane do najmłodszych czytelników Baśniowe poranki w Domu Literatury (2022).



Plakat: Baśniowe poranki w Domu Literatury – edycja wiosenna, 2022 rok. Proj. Patrycja Podraza


Plakat: Warszawa wierszy – I edycja, 2023 rok. Proj. Mila Fringee


< POPRZEDNIAWSZYSTKIENASTĘPNA >