Dom Literatury w Warszawie

Druga edycja festiwalu „Warszawa Wierszy” – święto poezji w stolicy

Już 28 września rozpocznie się „Warszawa Wierszy” – festiwal poetycki Domu Literatury, który potrwa do 6 października 2024 roku. To druga edycja wydarzenia, które stwarza wyjątkową przestrzeń dla miłośników poezji w sercu stolicy.  W programie znalazły się rozmowy o poezji, wieczory poetyckie, wystawy, warsztaty, koncerty, spacery oraz akcja społeczna „Podaruj wiersz”. Festiwal organizowany jest przez Polski PEN Club we współpracy z Fundacją Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej.

Patronem tegorocznej edycji jest Zbigniew Herbert, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku, a motywem przewodnim wydarzenia będzie zaczerpnięte z jego twórczości „studium przedmiotu”. Swój udział w festiwalu zapowiedzieli czołowi polscy poeci, m.in. Ryszard Krynicki, Krzysztof Siwczyk, Anna Piwkowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Wojciech Bonowicz, Piotr Matywiecki, Tomasz Różycki, Jacek Podsiadło oraz Irena Klepfisz.

W programie znalazły się też wieczory poświęcone Jerzemu Ficowskiemu i Julianowi Tuwimowi, którego wiersze zostaną zaprezentowane w muzycznych aranżacjach Mateusza Dębskiego, w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej w Warszawie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, warsztaty i spacery wymagają zapisu.

Działaniami składającymi się na „Warszawę Wierszy” chcemy budować przestrzeń, w której wiersze będą mogły wybrzmieć ze szczególną siłą – w sposób otwierający je na miejską codzienność, a jednocześnie tak, by spotkanie z wierszem mogło stać się doświadczeniem głębokim, oczyszczającym, świątecznym. W naszym myśleniu o „Warszawie Wierszy” ważna jest metafora „domu poezji” ukonkretniona w przestrzeni Domu Literatury.

– Wiersze mówią rzeczy ważne i poruszające. Otwierają wyobraźnię, dają do myślenia. Potrafią bawić i niepokoić. Są wolne i uczą wolności. Uczą wychodzenia z ciasnych ram nawyków i wmówień. Uczą pytać i szukać, nie godzić się na kłamstwo i blichtr, zawsze być   w drodze. I jednocześnie przechowują w sobie potrzebę prawdy, intuicję sensu, nadzieję – mówi Paweł Próchniak, dyrektor festiwalu. – W takie wiersze warto się wsłuchiwać, warto się do nich zbliżać, żyć w ich realnej obecności – zwłaszcza dziś, w świecie słów udręczonych   i chorych, coraz bardziej wydrążonych ze znaczenia.

Festiwal kładzie nacisk na twórczość poetów związanych z Warszawą, zarówno tych, którzy od lat mieszkają i tworzą w stolicy, jak i tych, dla których Warszawa była ważnym, choć krótszym przystankiem w twórczej podróży. Festiwal otwiera się także na poetów piszących w innych językach, m.in. poezję jidysz, a także współczesną twórczość białoruską                 i ukraińską. Akcja „Podaruj wiersz”, prowadzona wspólnie z Fundacją im. Zbigniewa Herberta, zachęca uczestników do ręcznego przepisania i ofiarowania wiersza bliskiej osobie, podkreślając, że poezja może stać się cennym darem.

Festiwal jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa, a jego organizatorzy mogą liczyć na wsparcie wielu partnerów, w tym Fundacji im. Zbigniewa Herberta, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Mazowieckiego Instytutu Kultury, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Krakowa – Miasta Literatury UNESCO, Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza czy Państwowego Instytutu Wydawniczego .

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: „Stolica”, „Życie Śródmieścia”, „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa”, Polskie Radio – Dwójka.