W dniu 30 listopada (sobota) o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Domu Literatury w Warszawie odbędzie się koncert kameralny w wykonaniu Varsovia Piano Trio. Zespół w składzie: Adam Zarzycki-skrzypce, Ewa Skardowska-fortepian, Piotr Hausenplas-wiolonczela, zagra trzy polskie kompozycje: Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego (wyjątek z „Polskiego Requiem”) oraz Bernarda Chmielarza. Ponadto, włączając się w obchody Roku Muzyki Czeskiej, artyści zaprezentują słynne trio fortepianowe „Dumky” Antonina Dvoraka. Koncert jest dopasowany do publiczności od lat 7. W trakcie koncertu przewidziany jest też quiz z nagrodami. WSTĘP WOLNY!
VARSOVIA PIANO TRIO w składzie: Ewa Skardowska-fortepian, Adam Zarzycki-skrzypce i Piotr Hausenplas-wiolonczela działa od 2004 roku. Głównym obszarem zainteresowań zespołu jest wykonawstwo repertuaru kameralnego, a szczególnie utworów polskich i słowiańskich. Zespół wielokrotnie koncertował na scenach światowych sal koncertowych: w Wlk. Brytanii, Irlandii Płn., Słowenii, Francji, Turcji, Danii, Rumunii, Mołdawii, Finlandii, na Białorusi, w Czechach, Gruzji, Egipcie, Chinach, Bułgarii i Indiach (2004-2017). Dokonał trzech nagrań płytowych z muzyką polską: dla DUX (2006), Orfeus Music (2013) oraz Chopin University Press (2022) i nagrania utworu duńskiego „Ribbon of Dreams” Bo Andersena (2009). Do najważniejszych koncertów VPT zalicza: udział w „Polska!Year” w Belfaście, inaugurację Roku Chopinowskiego w Filharmonii Mińskiej i Konserwatorium Muzycznym w Tbilisi, koncert podczas 50-tego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Marienbaden, recital chopinowski w Palace Ghuri w Kairze, koncerty podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Konserwatorium Centralnym i Operze Pekińskiej, koncerty z muzyką polską w Rumunii i Kiszyniowie, tournee związane z Rokiem Chopinowskim po Turcji, koncert poświęcony 20-leciu demokracji polskiej w Temppeliaukio Kirk w Helsinkach, koncert Polsko – Bułgarski w Konserwatorium Muzycznym w Sofii (2013) oraz recital muzyki polskiej w Deshmukh Auditorium India Internatonal Centre, New Delhi, Indie (2017). Zespół koncertował na największych scenach koncertowych w Polsce: w Filharmonii Narodowej, Kieleckiej, Opolskiej, Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina i Akademii Muzycznej w Łodzi, Uniwersytecie Warszawskim, koncertach Związku Kompozytorów Polskich i Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, Festiwalu Schulzowskim, Świebodzińskim, Zamojskim, Radomskim, Nowosądeckim, jak również podczas Międzynarodowej Konferencji ESSLLI. W latach 2010-17 zespół aktywnie promował twórczość polskich kompozytorów współczesnych (Piwnica Kurylewiczów, Studio Koncertowe S-1 w Warszawie oraz Steinway Hall w Londynie). W ostatnich latach zespół koncentruje się na autorskich projektach koncertowych przedstawianych Publiczności różnych ośrodków kultury w Polsce.
Organizatorem koncertu jest Fundacja Lux Musicae, współorganizatorem Dom Literatury w Warszawie. Projekt jest współfinansowany przez Urząd Miasta Warszawy Dzielnicy Śródmieście. Patronat medialny sprawują: Radio dla Ciebie, Radio Warszawa 106,8 oraz POLMIC.