Polski PEN Club zaprasza na spotkanie Konstytucja – kronika katastrof w cyklu
Gościnna Warszawa – literatura białoruska.
Rozmowę z Hanną Yankutą białoruską poetką i tłumaczką, autorką tomu Konstytucja/Geologia poprowadzi Joanna Bernatowicz.
Spotkanie odbędzie się z udziałem publiczności w poniedziałek 12 czerwca 2023 w auli Domu Literatury w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 87/89. Początek o godzinie 18.
Wieczór będzie transmitowany na stronie facebookowej Polskiego PEN Clubu, nagranie zostanie udostępnione na kanale YouTube Polskiego PEN Clubu.
Osoby ze szczególnymi potrzebami proszone są o kontakt z organizatorem spotkania.
Spotkanie wokół tomiku Hanny Yankuty Konstytucja/Geologia. Konceptualna książka, napisana na marginesach białoruskiej konstytucji, to jeden z najbardziej udanych i nieoczekiwanych debiutów w białoruskiej poezji współczesnej. Ze względów cenzuralnych istnieje w dwóch postaciach – różniących się okładkami i tytułem. Z autorką porozmawiamy o metaforach pozwalających łączyć tak odległe sfery jak poezja i ustawa zasadnicza, i o białoruskim „czasie zastygłym”.
Hanna Yankuta – białoruska pisarka, tłumaczka m.in. z języków polskiego i angielskiego, badaczka literatury. Przekładała na język białoruski m.in. Jane Austen, Charlesa Dickensa, Kazuo Ishiguro, Sally Rooney, poezje Johna Keatsa, Edgara Allana Poego, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Adama Mickiewicza, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. W 2018 roku zadebiutowała jako autorka książek dla dzieci. Stypendystka „Gaude Polonia” (2012, 2021). Zbiór Konstytucja/Geologia ukazał się w 2022 roku. Obecnie jest stypendystką pierwszej edycji Rezydencji Literackiej im. Janiny Katz w Krakowie.
Spotkanie w ramach cyklu „Gościnna Warszawa – literatura białoruska”, który jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa.
Literatura powstająca obecnie w języku białoruskim jest wyjątkowo różnorodna: powstaje zarówno w kraju, jak i na emigracji, zmaga się z cenzurą, autocenzurą i represjami, a jednocześnie pozostaje najpełniejszym wyrazem białoruskiego dążenia do wolności. W programie cyklu przygotowanego przez Polski PEN Club znajdą się zarówno spotkania poświęcone dwudziestowiecznym klasykom, prezentacje współczesnych przekładów i rynku wydawniczego, jak i spotkania z pisarkami i pisarzami, którzy mierzą się z tematem protestów z 2020 roku, wojny w Ukrainie i pytaniami o miejsce Białorusi w Europie.
Do tej pory w cyklu odbyły się spotkania „Władysław Szlengel w białoruskich tłumaczeniach” oraz „Białoruscy wydawcy w czasach pogromu„. Nagrania spotkań można obejrzeć online.