Wraz ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Warszawa zapraszamy na wieczór autorski Anny Frajlich-Zając, podczas którego Autorka zaprezentuje swoje najnowsze książki: „Szymborska, poeta poetów” oraz „Odrastamy od drzewa”.
„Jednym z głównych wątków nowego zbioru poetyckiego Anny Frajlich jest empatia wobec ofiar przemocy, zarówno dalekich i nieznanych, jak zapamiętanych z osobistych doświadczeń. Powtarzalność losu odnajduje poetka w niedawnych ucieczkach ludności Lwowa, gdyż te przypominają jej własne tułaczki z wielokrotnie wymuszaną zmianą miejsca i poszukiwaniem przejściowego schronienia lub stałego nowego domu. Długie życie, przepełnione zarówno doświadczeniami osobistymi jak natłokiem informacji napływających ze wszystkich stron świata, sumuje się – podobnie jak u Szymborskiej – w zdumienie nadmiarem istnienia, który musi objąć jedno i wciąż to samo „ja”. Dysproporcja ta ujawnia ciężar odpowiedzialności za świat, którym została obarczona jednostka ponad siły, a który sam w sobie jest niespójny i niezrozumiały, bo ujawnia liczne paradoksy. ” – tak w posłowiu do tomu „Odrastamy od drzewa” pisze Piotr Michałowski.
Z kolei na stronie wydawnictwa FORMA – wydawcy tomu „Szymborska, poeta poetów” – w opisie książki czytamy: ” W ankiecie poetyckiej ogłoszonej przez „Politykę” utwór Wisławy Szymborskiej zatytułowany Radość pisania uzyskał nieoficjalny tytuł najpiękniejszego wiersza napisanego w języku polskim po wojnie. W tej samej ankiecie autorka wiersza uzyskała drugie miejsce w kategorii „poeta poetów”. Tak wysoka lokata w ankiecie nie jest niespodzianką, ponieważ będąc „poetą poetów”, jest Szymborska także poetą czytelników. Na długo zanim krytycy zaczęli poświęcać jej należną uwagę, czytelnicy szukali wierszy poetki w pismach i jej książek w księgarniach. Na długo zanim krytycy zdecydowali, jakie jest miejsce Szymborskiej na skali od poezji ultraawangardowej do tradycyjnej, czytelnicy wiedzieli, że osiąga ona doskonałą równowagę pomiędzy tymi skrajnościami i bez stwarzania nowego języka potrafi zadziwić nowoczesną, fascynującą techniką językową.”
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 17 września 2024 roku o godzinie 18:00 do Domu Literatury w Warszawie. Rozmowę z Autorką poprowadzi Eliza Kącka, pisarka i literaturoznawczyni. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Zapraszamy.